ÖRNEK SAYFALAR” üzerine 14 yorum

 1. Muhammed Esed üstadın eserinden sonra bu formatta hazırlanmış ikinci bir eseri görmek heyecan verici. Bu formatı seçtiğiniz ve bizlere yeni bir kaynak oluşturduğunuz için teşekkür ederiz. Hazırlanmasına ve yayınlanmasına fırsat verdiği için Rahman’a şükrederiz. Okuyup bitirmeyi de nasip eder inşaalah.

  Allah razı olsun.

 2. Bilmediklerimizi bize öğreten ALLAH a hamdolsun.Değerli Hocam sayenizde Rabbimizin bak değidiği yerden bakmaya başladık.Sayenizde kurumuş göz pınarlarımıza indi rahmet yağmurları.Bütün emeklerinizin karşılığı Rabbimiz tastamam verecektir muhakkak ama bizde şükranlarımızı ifade etmek istiyoruz.Ve şahitlik ediyoruz ki siz Allahın size öğrettiklerini bize aktarmaya çalıştınız ve bize faydalı oldunuz.Bütün insanlığa faydalı olması dileğiyle meal çalışmanızı tebrik eder Rabbimizden ilminizi artırmasını dilerim.SELAM ve DUA ile saygılar sunarım efendim.ALLAH HER İKİ CİHANDA SİZDEN RAZI OLSUN.

 3. M.islamoğlu hocam gerçekten çok doyurucu olmuş.artık vaazlarımda mealinizden isitfade edeceğim

 4. Öncelikle Rabbim Cümlemizden razı olsun İnsaallah..
  Elime geçeceği günü sabırsızlıkla beklerken, bu ilk sahifeleri gördükten sonra daha bir heves daha bir aşk uyandı… Gerçekten Salih arkadaşım da dediği gibi doyurucu olmuş gibi düşündüm ilk iki sahifeden.. İnsallah en kısa zamanda bizlere de ulaşır. Rabbim razı olsun İnsallah.
  Dua edin Bizlerede. O’ na emanet olun.

 5. selamlar,

  Öncelikle şunu belirteyim elbetteki her emek mahsulü kıymetlidir. Mustafa Bey’in mealide istifadeye medar olduğundan şüphemiz yok…Ancak bahsedildiği gibi “Muhteşem”-”Olağanüstü”-”süper” vb ifadeleri kullanmak fazla gelir bu çalışma için.Yani abartmaya gerek yok diyorum

 6. Hayat kitabı Kuran Hayatımın kitabı oldu.
  Şu anda Muhammed suresine kadar çizik çizik çizerek, didik didik didikleyerek okudum.
  Şimdiye kadar çok meal okudum. Fakat hayat kitabı Kuranla, Kuran hayatıma yeniden indi.
  Bunun için değerli hocama binlerce teşekkür ediyorum.
  Bana yani hayatıma kattıkları hocama ecir olarak döneceğine göre;
  sırf benim için bile yazmış olsa hedefine ulaşmış oldu demektir.
  Madenlerin kaynağında en güzel niğmetler hocama olsun.

 7. Hayat Kitabı Kuran-Mustafa İSLAMOĞLU, Düşün yay.

  Gerek islami duruşu, gerek ilmi-irfani derinliği, gerek nitelikli ve özgün çalışmaları, dinmek bilmez azmi ve sadakatı, gerek vurucu ifadeleri ve yazıları,net çizgisi ve doyurucu-kapsamlı mesele ele alışı ve gerekse hitabetiyle İslam aleminin medar-ı iftiharlarından davetçi alim ve arif İslamoğlu hocanın cidden emek mahsulü ve çok nitelikli meal-tefsiri son yıllarda çıkan en çarpıcı çalışmalardan, Kuran üzerine yazılan en karizmatik eserlerden biridir.

  İlmi, fikri, aktüel, sosyal ve kurumsal asarı bakımından gıpta ettirecek bir şahsiyet. Sadece okunan değil, takip edilen, izlenen bir adanmış kamet. Kendine has bir duruşu, duyuşu ve deyişi olan, ehl-i tahkik bir müdekkik. Suya sabuna dokunmayan eyyamcı ve günlükçü yazıp çizenlerden değil sürekli Kuran ve bilgi, tasavvur ve şahsiyet merkezli değişimin önde gelenlerinden bir kutlu. Yurt içi-dışı birçok kurumların akıl ve fikir babası, nice kalitesi yüksek talebelerin fedakar muallimi. Tavizsiz, kararlı ve azimli İslam davetçisi. Kendini Kurana ve ümmete adayan vakıf insan… Mustafa İSLAMOĞLU hocanın yılların emeğine dayanan, külliyatlara baliğ eserlerden damıttığı ama bununla yetinmeyerek birikimini de konuşturduğu, dilsel, tarihsel, düşünsel anlamda üstdüzey çıkarımlarda bulunduğu pratik bir tefsir. Bütünsel ve derinlikli, yılların tecrübesine ve altyapısına dayanan usulünü teorikten pratiğe etkince dönüştürdüğü enfes bir çalışma. Bu kadar da araştırma, damıtma ve dikkat olamaz… diye gıpta ettiren, Kuranın muktesid açılımı. Lafz-mana-makasıd üçlüsünü birbirinden koparmadan, aynı alandaki örneklerine katmerlice fark atan şaheseri. Kuranın rehber oluşunu ve bu yüzden de pratik özellikte olmasını gerektirir mantıkla müessir biçimde başaran, olanı aktarma-taklid etme değil, örnekleri arasında en seçkinler arasında yer almayı hak ettirici derece ve kıvamda iç melekelerin organize çalıştırıldığı nümune. Klasik Kuran ilimleri ( ulumul-kuran ) ve tefsir disiplinlerinden azami yararlanıldığı ama ayrıca meal içinde kullanılacak şekilde değişik yönler de kazandırılarak ele alınıp, çözüme yansıtıldığı ‘müstesna güzeller’den. Muhammed Esed’in felsefi tefsir denilebilecek The Mesage of Quran adlı enfes çalışmasının devamı, taklidi vs. denilse de ikisini karşılaştıranların-önyargılı olmadığı takdirde-aradaki birçok özellik farkını farkedeceklerdir; benzer yönleri olsa da…

  Hulasa:

  Sıradaki tefsirini beklemek,hocanın usulüne ve bilgi-düşünce dünyasına davet etmek,diğer çalışmalarını da dikkatle okuyup hocamıza dua etmekten başka ne denilir ki ?!

  Hocam Allah razı olsun, Kuranın aydınlığında nice güzel çalışmalara imza atmanızı diler, Rabbımın hayırlarda yarışanların önde olanlarından kılmasını niyaz ederim.

  Sevgi, hürmet ve dualarımla

 8. Hocamızın eseri çok güzel. İstifade etmek istiyorum. Evimde mevcut.İşim Evimden bir hayli uzak. İşe gidip gelirken kur’an okumak istiyorum. Elektronik kitap okuyucum var. Hocamızın bu eserini e kitap olarak edinip yolda okumak istiyorum. Yardımcı olabilecek olan varsa memnun olurum.Selamun aleyküm.

 9. Değerli Hocam,

  Eserinizi büyük bir beğeni ile okuyorum. Hayat Kitabı gerçekten bize sizin yorumunuzla daha bir hayat kattı. Her akşam okumadan yatmıyorum. Evrenin en güzel ve en doğru, kelimelerin aciz kaldığı bu kitabı sizin çalışmanızla okumak beni sevindirdi. Yüce Allah, Kur’an okumayı ve anlamayı, yaşamayı ve yaşatmayı bizden eksik etmesin inşaallah.
  Fi emanillah.

 10. selamlar muhterem hocam,
  Rabbime binlerce şükürler olsun ki sizin gibi birisinin varlığından benide haberdar etti.Ve hazırladığınız gerekçeli mealinize ulaşmayı Rabbim gösterdi.Sana ne kadar teşekkür etsem azdır.Varlığınla ve yazdıklarınla sana karşı önyargılı olanların kinlerini ve nefretlerini bu sayede öğrenmiş oluyoruz.Kendilerine yetecek kadar düşman ve kafir varken senle uğraşanları yazdığın meal ile Rabbim hidayete ulaştırsın diyor mealinle onları başbaşa bırakıyorum.Önyargılarından kurtulup tabuları yıkarlarsa kazanacakları en büyük mertebe olacaklarını umut ve ümid ediyorum.Müslümanların düşmanlık ve kin besleyecekleri o kadar çok kafir,müşrik,zındık,fasık varken senle neden uğraştıklarını anlayamıyorum.Allah bunlarında şerlerinde sizleri ve bizleri korusun kendilerinede hidayet versin diyorum.

 11. Esed’in tefsiriyle büyük ölçüde düşünce dünyası şekillenmiş M.İslamoğlu hocamızın çok emek verdği ve çok çok değerli bir eseri diyebirim..

 12. Bir meali değerlendirmek isteyen, önce İşaratül İcaz kitabını ve gayreti varsa bir de en azından Muhakemat’ı okusun. ondan sonra istediği tefsiri veya meali alıp okuyabilir. Bu iki kitap bizim gibi avama tefsirin ne olduğunu ve ayetten nasıl mana çıkarılacağını örnekleri ile anlatıyor.
  Hak yolundaki her Muhlise selam olsun..

 13. hem resmi sıralı hem de nuzül sıralı gerekçeli meali aldım. sizlerden de bir isteğim olacak. bu elbette bir emektir, beyin, akıl, alın teridir. eğer bu emek bilgisayar ortamında ve de pc ortamında kullanıcılara sunulursa çok daha verimli olacaktır.
  bilmiyorum daha da ileri bir istek yapacak olsaydım da bunun insanların hizmetine ücretsiz ulaştırılmasını isterdim. diğer meal-tefsirler de olduğu gibi.
  saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>