Hayat Kitabı Kur’an Üzerine Vedat Aydın’ın Yazısı

Yazan: Vedat Aydın
Kaynak: Erzurum, Palandöken Gazetesi

Ramazan ayına Kur’an ayı denir. Bunun çok haklı sebepleri var. Kur’an ramazan ayında nüzul olmuştur. Müslüman kalpler ramazan ayının rahmet ve bereketiyle aşkın bir ruh hali içinde ibadetlerini yapar, arınmanın en güzel şekliyle huzur bulurlar. Madem ramazan ayı Kur’an ayıdır o halde bu ayda Kur’an-ı Kerim’i daha çok okumak, okuduklarımız üzerinde tefekkür etmek ve hayatımıza uygulamak için çaba göstermeliyiz. Ramazan ayında Kur’an’a daha fazla yönelirken, hayatımız boyunca onunla iç içe yaşamanın gerektiği bilincini hep diri tutmalıyız.

Kur’an’a yönelirken kovulmuş şeytandan Allah’a sığınmak gerekir. Bu niyetle başladığımızda vahyin, ihlâs ve takva ile aklımıza ve kalbimize tesiri daha fazla olacağı muhakkaktır.

Böylece Kur’an hayatımızın her alanında bir kılavuz olarak yolumuzu aydınlatacaktır. Zira yüce bir hakikat olan Kitabımız hakkında Cenab-ı Mevla şöyle buyurmaktadır: ‘Bu, Rablerinin izniyle bütün insanlığı kopkoyu karanlıklardan aydınlığa, O yüceler yücesinin, O her övgüye layık olanın yoluna çıkarasın diye sana indirdiğimiz [bir vahiy,] bir ilahî kelâmdır.’ (İbrahim; 1).

On yıldan fazladır her ramazan ayında farklı bir meal ile farklı bir siyer okumayı adet haline getirmişim. İyi ki de getirmişim, zira bu uygulamanın çok büyük faydasını gördüğümü belirtmeliyim. Kur’an ayı olan ramazanda Kur’an’ı Kerim’i doyasıya okumaktan, istifade etmekten daha güzel ne olabilir ki! Bu sene ramazanda okumak için hazır bekleyen meal-tefsir, Mustafa İslamoğlu’nun on bir yıl emek vererek hazırladığı Hayat Kitabı Kur’an adlı çalışmasıdır.

Siyer kitabı olarak da Tarık Ramazan’ın Peygamber’in İzinde adlı çok kıymetli biyografik eseri kitaplığımdaki yerini almış bulunmaktadır. Tarık Ramazan’ın eseri piyasaya yeni çıktı. Avrupa’da yaşayan yazar, eserini Batı insanını da dikkate alarak hazırlamış. Peygamber Efendimizin asırları aşan cihanşümul mesajını anlamak için okunması gereken bir çalışma.

Kur’an’ı Kerim’i daha iyi anlamak için emek verilerek hazırlanmış bir esere daha kavuşmuş bulunmaktayız. Mustafa İslamoğlu’nun meali, Kur’an’ı Kur’an’la tefsir usulüne riayet edilerek hazırlandığı için Kur’an talebelerine ayetler arasında çok rahat bir şekilde ilişki kurabilecekleri bir imkân sunuyor. Anlaşılır bir dil ve akıcı bir üslup eserin en önemli özellikleri arasında bulunmaktadır. Dipnotlarla ayetlerin daha rahat anlaşılması sağlanmış, böylece kaynaklara müracaat etmek isteyenlerin işi kolaylaşmıştır. Bu güzel eseri bize kazandırdığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

‘Niçin Kur’anî Hayat” sorusunun cevabını İslamoğlu’ndan okuyalım:
‘Kur’an vahyi, el-Hay olandan, hayatı inşa için, hayatın ta yüreğine inmiş tarifsiz bir hayattı. Amacı insanı zulümattan nura, karanlıklardan aydınlığa, bencillikten ben idrakine, içgüdülerin esaretinden ruhun özgürlüğüne, bilinçaltının gayyasından bilincin doruğuna, nefsin köleliğinden ruhun özgürlüğüne çıkarmaktı.

Varlık ağacının bu soylu tohumunun kendini ve elinin değdiğini çürütmesine engel olmaktı. Dahası, kendi kendini aşılayarak saflaşmasını, tekâmül etmesini, yücelmesini ve potansiyelinin ufuklarına doğru yol almasını sağlamaktı.

Vahyin ve insanın sahibi, bu amacın gerçekleşmesini yasalara bağlamıştı. Eğer insan bu yasalara uygun olarak hareket ederse vahiy inşa amacını gerçekleştirecek, değilse insan bu inşadan mahrum kalacaktı. Bunun da ilk şartı vahye bir özne olarak yaklaşmaktı. Zira vahiy gerçekten özneydi.

Vahiy inşa edicilik fonksiyonunu bihakkın icra edebilme yeteneğine sahip olduğunu muhatabı olan ilk nesil üzerinden isbat etti. İnşa ettiği neslin elleriyle hayatı ve dünyayı inşa etti.

İnşa ettiği neslin eliyle insanlığın ender gördüğü bir iman hamlesine imza attı.

Vahiy bir şeyi daha isbat etti: Eğer bir nesil kendini Kur’an’ın inşasına teslim ederse, Allah da tarihin inşasını o neslin eline teslim ederdi.
Yani Kur’an’a nesne olan, tarihe özne olurdu.
Vahyin çırağı olan hayatın ustası olurdu.
Vahye teslim olan hayatı teslim alırdı.

Hayat Kitabı Kur’an Üzerine Vedat Aydın’ın Yazısı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>